Bayramda Değişen Şeyler

Bayramda Değişen Şeyler
Paylaş
 

Bayram İle İlgili Bilgiler

Malumunuz olduğu üzere kurban bayramı yaklaşıyor. Bayram günleri yaşamımız büyük değişimlere uğruyor. Herşeyden önce eğer sosyal bir insansak bayram günleri çok sıkıntı çekmeyiz. Gidip gelen akrabalar, arkadaşlar dostlar arasında mutlu sayılırız. Sosyal bir insan için bayram günleri düğün günleri gibi eğlencelidir. Ama eğer çok sosyal biri değilseniz ve benim gibi yanlız kalmayı seviyorsanız bayram günleri sizin için zor geçebilir. Günlük alışkanlıklarınız değişir ve sekteye uğrar. Sürekli vakum gibi dudakları ile sizi öpmeye çalışan akrabalar yanaklarınızı nemlendirmekten başka bir işe yaramazlar. Eğer içe kapanık biriyseniz genelde diğer odalara pek fazla uğramazsınız. Çünkü her gelenin bayramını kutlamak zorundasınız. Sürekli ayağa kalkma, şeker dağıtma zorundasınız. Çocukken hiç olmazsa öptüğümüz ellerden bize oluk oluk para akardı. Ama yetişkinken böyle bir şansımızda yok en nihayetinde birde işsiz isek. Bayramlar tam bir felaket gibi üstümüze çökecek. Çünkü iş sahibi insanlar bayram günleri evimize uğrarlar. Fakat bizimse bir işimiz olmadığı için hem kıyafetlerimiz daha kötü hemde bize gösterilen itibar daha düşük hem çekingenliğimiz daha fazladır. Genelde bizimle konuşulmaz daha çok parası olan insanla mal mülk sahibi olanla konuşulur sohbet edilir. En büyük ikram ona yapılır ki buda doğaldır. Ama ne var ki yinede bir parça alınırız. Bu yüzden siz işsizlere ve yoksulara en büyük http://www.sohbetnesesi.com/bayramda-degisen-seyler/ tavsiyemiz. bayramı olağan bir gün gibi karşılamak kıyıda köşede bir yer tutup kendinizi geri çekmek çok fazla görünmemek iyidir. Bunun dışında eğer para kazanmak istiyorsak işe önce evimize gelmiş olan en zengin adamın elini öperek başlayabiliriz. o para uzatacağı için niyeti olmayan diğerleri bile mahçup olmamak için bize bir parça para uzatırlar. Bu çocuken uyguladığımız ve çoğunlukla işe yarayan bir yöntemdi. Yada zengin akrabanın çocukları ile daha çok ilgilenip onun gönlünü almak ve para kazanmakta tabiki mümkündür. Yoksul akrabalar ise genelde istenmeyen konuktur. Onlar şeker ve yemek israfıdır. Bu yüzden genelde homurtu ile karşılanırlar. Ama ayıp olmasın diyede önlerine bir parça yemek verilir. Ve biraz fazla kalacak olurlarsa acaba ne zaman gidecek diye fısıldaşmaya başlarız. Onlar gittiklerinde onları kapıya kadar uğurlamayız. Halbuki varlıklı insanlar için uğurlamakla kalmaz ayakabılarını düzeltiriz. Onlar için eğiliriz. Tabi ki buda normaldir. Ama her şey ki gibi ne yazık ki buda abartılır.

Şimdi Gelelim İyi Şeylere: Bayramın iyi geçmesini istiyorsak, genelde bayramımızı kendi denklerimizle kutlamalıyız. Eğer zengin biriysem yoksul birini ziyaret etmemeliyiz. Çünkü yoksul birine yardım etsek bile adama göründüğümüz zaman adam yoksuluğunu hatırlayacaktır. Biz gittikten sonra adam bir boşluk hissedecektir. Aslında bizler bize merhamet eden insanları pek sevmeyiz. Çünkü bize merhamet eden insanları sevseydik, dilenciler dünyanın en sevgi dolu insanları olmalıydı. Bir insana yapacağımız en büyük hakeretlerden biri ona durup dururken yardım etmektir. Çünkü bir insana durup duruken yardım etmek demek aslında ona sen zayıfsın demektir. Bu yüzden dilenciler normal insanları sevmezler, aslında bize dua etseler bile içleri nefret doludur. Çünkü onlara vereceğimiz paralarla aslında onlara şunu söyleriz. Bak benim halim vaktim yerinde ben para kazanıyorum ama senin hiç bir şeyin yok al sana bu parayı şimdi defol… dolayısı ile dilenciler bizi sevmezken haksız değildirler. Şu halde bayramın iyi geçmesi için bir benzerimizi ziyaret etmeliyiz. Eğer zenginsek zengini ziyaret etmeliyiz. Eğer yoksulsakta yoksulu ziyaret etmeliyiz. Herkes kendi dünyasında kalmalıdır. Kimse kimsenin dünyasına giremez. Dolayısı ile yıllarca yüzünü görmediğimiz zengin bir akrabanın şimdi sırf bayram diye gelip bizi ziyaret etmesi kötü bir şeydir . Bunun yerine gider her gün kahvede oyun oynadığım adamla bayramlaşmak onun çocuklarına bir şey almak daha iyidir. En azından oda benim gibi biri…

Not: Sizlere Bayram ile ilgili verdiğimiz bu bilgiler genel anlamda olmazsa bile çoğumuzun yaşadığı içinde tutuğu birikimlerdir. İyi Bayramlar geçirmenizi temenni ederim.

Bu yazı 3486 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. BERAY diyor ki:

  Sürekli vakum gibi dudakları ile sizi öpmeye çalışan akrabalar buna Katılıyorum gerçekten sevmediğim şeylerden birisi çok güzel anlatmışsınız emeginize saglık

 2. Nisa diyor ki:

  Gayet Başarılı bir makale olmuş.Yazanın Ellerine Sağlık. Ama Bence Zenginler Zenginlerle ,fakirler fakirlerle bayramlaşsın diye birşey olmamalıdır.Sonuçta Hepimiz İnsanız ve bu hayatta yarın ne olacağı belli olmaz. Bugün Zengin olan bir insan yarın yoksulluğa düşebilir ve ya yoksul insan bolluğa kavuşabilir. O yüzden herkes birbirini düşünmelidir. Bayramlar sevdiklerimizle beraber olmak içindir. Birlik ve Beraberlik önemlidir. Ve Bu Beraberlik Maddiyata Dayanmamalıdır.

 3. KareaS diyor ki:

  sayın admin yazınız gercekten güzel olmuş ama şuda bir gercek ki şimdiki zenginler bayram ziyaretlerini sevmemelerinden kaynaklı olsa gerek hemen bayram tatili başlangıcı tatile gidiyorlar buda ufakda olsak büykde olsak bayram harçlığı alma olasılığımızı ortadan kaldırıyor.eski bayramlar yok artık ne güzel söylemiş ibrahim tatlıses bayram gelmiş neyime :) tşkler yazınız için

 4. EsRa_NuR diyor ki:

  İlk önce Adminin Emeğine Sağlık güzel bir anlatım olmuş…Bayramları hiç sevmiorum özellikle katıldığım yer..Eğer içe kapanık biriyseniz genelde diğer odalara pek fazla uğramazsınız. Çünkü her gelenin bayramını kutlamak zorundasınız. Sürekli ayağa kalkma, şeker dağıtma zorundasınız bu yüzdendirki bayramları sevmiorrum büyüklerimizi birtek bayramda ziyaret etmekde günümüzde yaygınlaşmış yanlış buluorum bana uygun bi gün olmadığı içinde nefret ediorum yazıda birazda kendi anlatmak istediklerimi bulduğum için tekrar admine tşk edderim her günümüzü bayram sayıp büyüklerimizi ihmal etmiyelimm bir gün olmayabilirler…

 5. efeseherli diyor ki:

  evet güzel olmuş ama dediğiniz gibi genel anlamda bu niteliği taşımamaktadır.

Bir yorum bırak

*

HEMEN SOHBETE BAŞLA
REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak. Çeşitli seminerler, toplantılar ve iş görüşmeleri yapabilirsiniz. Henüz kararlarınızı uygulamaya başlamamış olsanız bile dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız ve kendinizi bugün daha iyi hissedeceksiniz. Eski dostlarınız ile ilgili alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak. Belki de fikirlerinizi tamamen değiştirebilirsiniz ve eski dostlukları canlandırabilirsiniz. Özgür olmak ve düşüncelerinizi gerçekleştirmek için dayanılmaz arzular duyabilirsiniz. Fakat şimdilik gelişmeleri akışına bırakacaksınız.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve onlara yardımcı olmak için bazı işlerinizi erteleyebilirsiniz. Fakat kendinizi iyi hissedeceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olmaktan keyif alacaksınız. Böylece ilişkileriniz daha sıcak olacak. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve karşılaştığınız bazı olaylar sizi heyecanlandıracak ve hayal gücünüz uyanacak. Sanatsal faaliyetlerde bulunabilirsiniz ve arkadaşlarınız ile birlikte çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için yoğun bir gün...
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
İş nedeniyle veya bir yakınınızın size ihtiyacı olduğu için seyahate gidebilirsiniz. Fakat yolculuğun amacı her ne olursa olsun hayal gücünüzü harekete geçirecek. Yolculuk sırasında karşılaştığınız kişilerden etkilenebilir ve kendi davranışlarınızın farkına varabilirsiniz. Güç, iktidar, zenginlik ve başarılı olmak istediğiniz bir dönem... Kariyeriniz ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyuyorsunuz. Ancak bunun için daha fazla çalışmanız gerekebilir. Aslında şansınız yükseliyor ancak bazı detayları gözünüzde büyütme ihtimaliniz var. Ayrıntılar ile çok fazla ilgilenmeyin ve isteğinize odaklanın.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde duygularınız derinleşecek ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen farklı istekler ve özellikle geçmişte yaşadığınız olaylar yoğunlaşmanıza neden olacak. Anneniz ve çocukluk günlerinizi hatırlayabilirsiniz. Fakat gün içinde karşılaşacağınız kişiler ve olaylar sizi heyecanlandıracak ve sürprizler harekete geçmenize yardımcı olacak. Bu arada dikkatli, planlı ve çözümleyici tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Bugün yapacağınız teklifler ve sunumlar sırasında heyecanınızı denetlemeniz zor olabilir. Fakat sizin heyecanınız ve canlılığınız çevrenizi de etkileyebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi sağlığınıza ve sağlık konularına odaklayacaksınız. Kaygılarınız yüzünden duygusal gerilim hissedebilirsiniz. Endişelerinizi çevrenize yansıtmayın ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen kaygı ile davranmayın. Özellikle sevdiklerinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Aslında meydana gelen olaylar hayal gücünüzü uyandırıyor ve idealleriniz değişiyor. Ancak bu değişimden sevdikleriniz pek memnun olmayabilir. Stratejinizi değiştirebilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Güne yoğun duygular ile başlayabilirsiniz. Gelişen olaylar karşısında isteklerinizin gerçekleştiği duygusu içine girecek ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Şimdiye kadar farkında olmadığınız önemli ayrıntıları görecek ve bu durumu fırsata dönüştüreceksiniz. İyi duygunuz sayesinde şansınız giderek yükseliyor. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olacak ve geleceğe yönelik yepyeni idealler içine gireceksiniz. Sözü geçen saygın kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Onların desteğini alabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve düşüncelerinizi kararlı bir biçimde ortaya koyacaksınız. Bugün kendinizi güçlü ve heyecanlı hissedeceksiniz. Karşılaştığınız sürpriz gelişmeler ve ilginç kişiler duygularınızı harekete geçirecek. Bu arada şüpheci bir tavır içinde olabilirsiniz ancak kaygılarınızı sevdiklerinize yansıtmayın ve hayal gücünüzü olumlu yönde kullanın. İsteklerinizi gerçekleştirecek gücü içinizde hissedeceksiniz ve yapıcı tutumunuz ile çevrenizi etkileyeceksiniz. İlginç fikirleriniz olabilir ve farklı organizasyonlar ilginizi çekebilir. Atılım yapmak için kuvvetli arzularınız olabilir fakat şimdilik araştırmanız gerekebilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Çocuklar, kardeşler veya arkadaşlarınız davranışları ve söyledikleri sözler kafanızı karıştırabilir. Bu arada yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun ve akıl yürütmek yerine sezgilerinize güvenin. İçinizden yükselen sese kulak verirseniz, başarılı olacaksınız. Aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Meydana gelen olaylar sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir. Aslında fikirlerinizi kendinize saklamayı başarabilirsiniz ve bugün dostlarınızın tavsiyesini dinleyebilirsiniz. İlginç kişiler dikkatinizi çekecek.
KOVA BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız. Sürprizler sizi canlandıracak... Bütün dikkatinizi yatırıma odaklayabilir, geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için çeşitli projeler yapabilirsiniz. Ev, araba almak veya iş kurmaya yönelik arzular duyabilirsiniz. Bu nedenle araştırmalar yapabilir, isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışabilirsiniz. Bu arada hırslı ve sabırsız bir tavır içinde bulunmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Hem arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız, hem de kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Ancak baskı hissettiğiniz konular ve bazı fikirlerinizi değiştirmeye zorlayan durumlar yüzünden sağlık sorunları çıkabilir. Fakat yaşam enerjiniz yüksek ve sorunları kolay atlatabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Facebookta bizi bulun