Bayramda Değişen Şeyler

Bayramda Değişen Şeyler
Paylaş
 

Bayram İle İlgili Bilgiler

Malumunuz olduğu üzere kurban bayramı yaklaşıyor. Bayram günleri yaşamımız büyük değişimlere uğruyor. Herşeyden önce eğer sosyal bir insansak bayram günleri çok sıkıntı çekmeyiz. Gidip gelen akrabalar, arkadaşlar dostlar arasında mutlu sayılırız. Sosyal bir insan için bayram günleri düğün günleri gibi eğlencelidir. Ama eğer çok sosyal biri değilseniz ve benim gibi yanlız kalmayı seviyorsanız bayram günleri sizin için zor geçebilir. Günlük alışkanlıklarınız değişir ve sekteye uğrar. Sürekli vakum gibi dudakları ile sizi öpmeye çalışan akrabalar yanaklarınızı nemlendirmekten başka bir işe yaramazlar. Eğer içe kapanık biriyseniz genelde diğer odalara pek fazla uğramazsınız. Çünkü her gelenin bayramını kutlamak zorundasınız. Sürekli ayağa kalkma, şeker dağıtma zorundasınız. Çocukken hiç olmazsa öptüğümüz ellerden bize oluk oluk para akardı. Ama yetişkinken böyle bir şansımızda yok en nihayetinde birde işsiz isek. Bayramlar tam bir felaket gibi üstümüze çökecek. Çünkü iş sahibi insanlar bayram günleri evimize uğrarlar. Fakat bizimse bir işimiz olmadığı için hem kıyafetlerimiz daha kötü hemde bize gösterilen itibar daha düşük hem çekingenliğimiz daha fazladır. Genelde bizimle konuşulmaz daha çok parası olan insanla mal mülk sahibi olanla konuşulur sohbet edilir. En büyük ikram ona yapılır ki buda doğaldır. Ama ne var ki yinede bir parça alınırız. Bu yüzden siz işsizlere ve yoksulara en büyük http://www.sohbetnesesi.com/bayramda-degisen-seyler/ tavsiyemiz. bayramı olağan bir gün gibi karşılamak kıyıda köşede bir yer tutup kendinizi geri çekmek çok fazla görünmemek iyidir. Bunun dışında eğer para kazanmak istiyorsak işe önce evimize gelmiş olan en zengin adamın elini öperek başlayabiliriz. o para uzatacağı için niyeti olmayan diğerleri bile mahçup olmamak için bize bir parça para uzatırlar. Bu çocuken uyguladığımız ve çoğunlukla işe yarayan bir yöntemdi. Yada zengin akrabanın çocukları ile daha çok ilgilenip onun gönlünü almak ve para kazanmakta tabiki mümkündür. Yoksul akrabalar ise genelde istenmeyen konuktur. Onlar şeker ve yemek israfıdır. Bu yüzden genelde homurtu ile karşılanırlar. Ama ayıp olmasın diyede önlerine bir parça yemek verilir. Ve biraz fazla kalacak olurlarsa acaba ne zaman gidecek diye fısıldaşmaya başlarız. Onlar gittiklerinde onları kapıya kadar uğurlamayız. Halbuki varlıklı insanlar için uğurlamakla kalmaz ayakabılarını düzeltiriz. Onlar için eğiliriz. Tabi ki buda normaldir. Ama her şey ki gibi ne yazık ki buda abartılır.

Şimdi Gelelim İyi Şeylere: Bayramın iyi geçmesini istiyorsak, genelde bayramımızı kendi denklerimizle kutlamalıyız. Eğer zengin biriysem yoksul birini ziyaret etmemeliyiz. Çünkü yoksul birine yardım etsek bile adama göründüğümüz zaman adam yoksuluğunu hatırlayacaktır. Biz gittikten sonra adam bir boşluk hissedecektir. Aslında bizler bize merhamet eden insanları pek sevmeyiz. Çünkü bize merhamet eden insanları sevseydik, dilenciler dünyanın en sevgi dolu insanları olmalıydı. Bir insana yapacağımız en büyük hakeretlerden biri ona durup dururken yardım etmektir. Çünkü bir insana durup duruken yardım etmek demek aslında ona sen zayıfsın demektir. Bu yüzden dilenciler normal insanları sevmezler, aslında bize dua etseler bile içleri nefret doludur. Çünkü onlara vereceğimiz paralarla aslında onlara şunu söyleriz. Bak benim halim vaktim yerinde ben para kazanıyorum ama senin hiç bir şeyin yok al sana bu parayı şimdi defol… dolayısı ile dilenciler bizi sevmezken haksız değildirler. Şu halde bayramın iyi geçmesi için bir benzerimizi ziyaret etmeliyiz. Eğer zenginsek zengini ziyaret etmeliyiz. Eğer yoksulsakta yoksulu ziyaret etmeliyiz. Herkes kendi dünyasında kalmalıdır. Kimse kimsenin dünyasına giremez. Dolayısı ile yıllarca yüzünü görmediğimiz zengin bir akrabanın şimdi sırf bayram diye gelip bizi ziyaret etmesi kötü bir şeydir . Bunun yerine gider her gün kahvede oyun oynadığım adamla bayramlaşmak onun çocuklarına bir şey almak daha iyidir. En azından oda benim gibi biri…

Not: Sizlere Bayram ile ilgili verdiğimiz bu bilgiler genel anlamda olmazsa bile çoğumuzun yaşadığı içinde tutuğu birikimlerdir. İyi Bayramlar geçirmenizi temenni ederim.

Bu yazı 2944 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. BERAY diyor ki:

  Sürekli vakum gibi dudakları ile sizi öpmeye çalışan akrabalar buna Katılıyorum gerçekten sevmediğim şeylerden birisi çok güzel anlatmışsınız emeginize saglık

 2. Nisa diyor ki:

  Gayet Başarılı bir makale olmuş.Yazanın Ellerine Sağlık. Ama Bence Zenginler Zenginlerle ,fakirler fakirlerle bayramlaşsın diye birşey olmamalıdır.Sonuçta Hepimiz İnsanız ve bu hayatta yarın ne olacağı belli olmaz. Bugün Zengin olan bir insan yarın yoksulluğa düşebilir ve ya yoksul insan bolluğa kavuşabilir. O yüzden herkes birbirini düşünmelidir. Bayramlar sevdiklerimizle beraber olmak içindir. Birlik ve Beraberlik önemlidir. Ve Bu Beraberlik Maddiyata Dayanmamalıdır.

 3. KareaS diyor ki:

  sayın admin yazınız gercekten güzel olmuş ama şuda bir gercek ki şimdiki zenginler bayram ziyaretlerini sevmemelerinden kaynaklı olsa gerek hemen bayram tatili başlangıcı tatile gidiyorlar buda ufakda olsak büykde olsak bayram harçlığı alma olasılığımızı ortadan kaldırıyor.eski bayramlar yok artık ne güzel söylemiş ibrahim tatlıses bayram gelmiş neyime :) tşkler yazınız için

 4. EsRa_NuR diyor ki:

  İlk önce Adminin Emeğine Sağlık güzel bir anlatım olmuş…Bayramları hiç sevmiorum özellikle katıldığım yer..Eğer içe kapanık biriyseniz genelde diğer odalara pek fazla uğramazsınız. Çünkü her gelenin bayramını kutlamak zorundasınız. Sürekli ayağa kalkma, şeker dağıtma zorundasınız bu yüzdendirki bayramları sevmiorrum büyüklerimizi birtek bayramda ziyaret etmekde günümüzde yaygınlaşmış yanlış buluorum bana uygun bi gün olmadığı içinde nefret ediorum yazıda birazda kendi anlatmak istediklerimi bulduğum için tekrar admine tşk edderim her günümüzü bayram sayıp büyüklerimizi ihmal etmiyelimm bir gün olmayabilirler…

 5. efeseherli diyor ki:

  evet güzel olmuş ama dediğiniz gibi genel anlamda bu niteliği taşımamaktadır.

Bir yorum bırak

*

HEMEN SOHBETE BAŞLA
REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar size geçmişte derin iz bırakmış olayları hatırlatabilir. İstekleriniz artıyor ve radikal değişiklikler yapmak için kuvvetli arzular duyuyorsunuz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve güçlü kişileri karşınıza almayın. Daha doğrusu güç mücadelesi yapmaktan kaçınmanız gereken bir dönemdesiniz. Arkadaşlarınız ve özellikle bilgisine güvendiğiniz kişiler ile ilgili düşüncelerinizin derinleştiği bir dönemdesiniz ve isteklerinizi arkadaşlarınızın aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce bildiğinizi düşündüğünüz konular ile ilgili noksan bilgiye sahip olduğunuzun farkına varacak ve ilginç araştırmalar yapacaksınız. Bugün kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah rüyası görebilir ve heyecan ile uyanabilirsiniz. Yüksek idealleriniz olabilir ve bu arada eskiden inandığınız veya önemsediğiniz şeylerin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız yükselecek. Bugün karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandırabilir. Sanatsal faaliyetlerde bulunmak ve sanatçılar ile tanışmak duygularınızı harekete geçirecek. Bugün geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz ancak hayallerinizi ve projelerinizi şimdilik anlatmasanız iyi olacak. Farklı ortamlar ve özellikle hayal gücünüzü harekete geçiren konular ve kişiler keyfinizi yerine getirecek ve karmaşık düşüncelerden uzaklaşacaksınız.
İKİZLER BURCU YORUMU
Güne endişeli başlayabilirsiniz ve ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu arada olumsuz sezgiler içinde olabilirsiniz. Ancak sezgiler yerine aklınız ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Yanılgılar ve yanıltıcı durumlar ile fazla ilgilenmeyin ve inancınızı sarsan kişiler ve konulardan uzaklaşın. Daha önce ihmal edilmiş konular gündeme gelebilir ve bu kez yarım kalmış işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Veya yarım kalmış işlerinizi bitirmek için harekete geçebilirsiniz. İş arkadaşlarınız ile iletişiminiz güçleniyor ve eski sorunlarınızı çözümlemek için arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabırsız ve tahammülsüz olabilirsiniz fakat bugün dikkatli davranacaksınız. Özellikle sabah rüyalarınız sizin için çok etkileyici olacak. Gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve duygularınızın yükseldiğini hissedebilirsiniz. Gizli idealleriniz olabilir ve bunları kendinize saklamayı başarabilirsiniz. Sezgilerinizin yükseldiği bir gün... İçinizden yükselen sesi önemseyin ve zaten dikkatinizi çekecek. Bugün sezgileri kuvvetli kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca hayal gücü gerektiren konular ile ilgili çalışma yapan kişiler ve sanatçılar ile karşılaşabilirsiniz ve siz de sanatsal faaliyetlere ilgi duyabilirsiniz. Hırslarınızı denetlemeyi başarabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgili duygularınız değişiyor ve artık daha farklı düşünüyorsunuz. Bu arada üzerinizde baskı duygusu uyandıran her ne var ise, tüm bunların sizi özgürleştirdiğinin farkına varacaksınız. Geleneklerin ve önemsediğiniz kişilerin davranışlarını eleştirebilirsiniz ve isyankar bir tavır içinde olabilirsiniz. Fakat isteklerinizi gerçekleştirmek için düşüncelerinizi ve davranışlarınızı değiştirmeyi başaracaksınız. Bugün yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Veya yaratıcı kişiler ile karşılaşabilir ve heyecan duyabilirsiniz. Tabii aynı zamanda huzursuzluk hissetmeniz de mümkün. Fakat hareket halinde olmak ve çalışmak sizi rahatlatacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Meydana gelen olayların inancınızı test ettiğini düşünebilirsiniz ve eski ideallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Sabah rüyalarınız çok etkileyici olabilir ve duygular sizi yönetebilir. Beslenme alışkanlığınızı ve sisteminizi değiştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bu arada gizli istekleriniz ve geleceğe yönelik farklı niyetlerinizi olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için acele etmeyeceksiniz ve şimdilik gelişmeleri izleyeceksiniz. Kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve başkalarına imkansız gibi görünen, size olabilirmiş gibi gelecek. Üstelik saygın çevreler sizi destekleyecek. Endişeleriniz olsa bile iyimser bir tavır içinde olacaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kendinizi özgür hissetmenin hafifliğini hissedebilirsiniz. Ancak yenilenmek ve değişim sizi zorluyor... Geçmişte yaşadığınız ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz. Ölüm ve ölüm ötesi ile ilgili konular dikkatinizi çekebilir. Aslında yaşantınızda değişiklik yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz ve yakınlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz. Böylece hayata ve olaylara bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Sert ve zor olaylar karşısında daha yapıcı bir tavır içinde bulunmak için gayret gösterin. İlginç kişilerden etkilenmiş olabilirsiniz ve hayata farklı bakabilirsiniz... Ancak aceleci davranmayın ve güç gösterilerinde bulunmaktan kaçının.
AKREP BURCU YORUMU
Sabah rüyaları görmüş olarak uyanabilirsiniz ve bir süre gördüklerinizin etkisi ile yatabilirsiniz. Rüyalarınızı önemseyin... Bugün ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız yükselecek. Bu arada geçmişte yaşadığınız olaylar, çocukluk günleriniz ve en derin duygularınız uyanabilir... Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Bugün sanatsal faaliyetler ve sanatçılar ile birlikte olmak sizi heyecanlandıracak. Günün ilerleyen saatlerinde kendinizi şanslı hissedeceğiniz olaylar ile karşılaşabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Karmaşık duygularınız ve değişik hayalleriniz olabilir. Ancak bütün bunlar dikkatinizi dağıtabilir. Endişelerden uzaklaşın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Özellikle hemen yapılması gereken işleriniz olabilir ve siz bunlardan kaçıyor olabilirsiniz. Ancak bugün ilginç çözümleriniz olabilir ve endişelerden uzaklaşıp ne yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. En azından ideallerinizin değiştiğini ve olaylara daha evrensel bir açıdan bakmaya başladığınızı anlayabilirsiniz. Bugün dağınık olabilirsiniz fakat günün ilerleyen saatlerinde duygularınız değişecek ve daha özgür ve çözümleyici bir tavır içine gireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sabah rüyalarının etkisi ile duygularınız yükselecek. Rüyalarınızı hatırlayabilirsiniz, dikkatli inceleyin. Hatırlamıyorsanız üstünde fazla durmayın ve yükselen duygularınız ile ideallerinizi gözden geçirin. Bugün inancınızın yükseldiğini hissedeceksiniz ve içinizden yükselen sesi önemseyeceksiniz. Daha doğrusu sezgilerinize güvenin ve bazı karışıklıklar olsa bile bunlarla başa çıkabileceğinize inanın. Bu arada güç mücadelesi yapmak yerine yapıcı ve olumlu duygularınızı yükseltmek için gayret gösterin. Bugün hayata ve olaylara bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Facebookta bizi bulun