Bayramda Değişen Şeyler

Bayramda Değişen Şeyler
Paylaş
 

Bayram İle İlgili Bilgiler

Malumunuz olduğu üzere kurban bayramı yaklaşıyor. Bayram günleri yaşamımız büyük değişimlere uğruyor. Herşeyden önce eğer sosyal bir insansak bayram günleri çok sıkıntı çekmeyiz. Gidip gelen akrabalar, arkadaşlar dostlar arasında mutlu sayılırız. Sosyal bir insan için bayram günleri düğün günleri gibi eğlencelidir. Ama eğer çok sosyal biri değilseniz ve benim gibi yanlız kalmayı seviyorsanız bayram günleri sizin için zor geçebilir. Günlük alışkanlıklarınız değişir ve sekteye uğrar. Sürekli vakum gibi dudakları ile sizi öpmeye çalışan akrabalar yanaklarınızı nemlendirmekten başka bir işe yaramazlar. Eğer içe kapanık biriyseniz genelde diğer odalara pek fazla uğramazsınız. Çünkü her gelenin bayramını kutlamak zorundasınız. Sürekli ayağa kalkma, şeker dağıtma zorundasınız. Çocukken hiç olmazsa öptüğümüz ellerden bize oluk oluk para akardı. Ama yetişkinken böyle bir şansımızda yok en nihayetinde birde işsiz isek. Bayramlar tam bir felaket gibi üstümüze çökecek. Çünkü iş sahibi insanlar bayram günleri evimize uğrarlar. Fakat bizimse bir işimiz olmadığı için hem kıyafetlerimiz daha kötü hemde bize gösterilen itibar daha düşük hem çekingenliğimiz daha fazladır. Genelde bizimle konuşulmaz daha çok parası olan insanla mal mülk sahibi olanla konuşulur sohbet edilir. En büyük ikram ona yapılır ki buda doğaldır. Ama ne var ki yinede bir parça alınırız. Bu yüzden siz işsizlere ve yoksulara en büyük http://www.sohbetnesesi.com/bayramda-degisen-seyler/ tavsiyemiz. bayramı olağan bir gün gibi karşılamak kıyıda köşede bir yer tutup kendinizi geri çekmek çok fazla görünmemek iyidir. Bunun dışında eğer para kazanmak istiyorsak işe önce evimize gelmiş olan en zengin adamın elini öperek başlayabiliriz. o para uzatacağı için niyeti olmayan diğerleri bile mahçup olmamak için bize bir parça para uzatırlar. Bu çocuken uyguladığımız ve çoğunlukla işe yarayan bir yöntemdi. Yada zengin akrabanın çocukları ile daha çok ilgilenip onun gönlünü almak ve para kazanmakta tabiki mümkündür. Yoksul akrabalar ise genelde istenmeyen konuktur. Onlar şeker ve yemek israfıdır. Bu yüzden genelde homurtu ile karşılanırlar. Ama ayıp olmasın diyede önlerine bir parça yemek verilir. Ve biraz fazla kalacak olurlarsa acaba ne zaman gidecek diye fısıldaşmaya başlarız. Onlar gittiklerinde onları kapıya kadar uğurlamayız. Halbuki varlıklı insanlar için uğurlamakla kalmaz ayakabılarını düzeltiriz. Onlar için eğiliriz. Tabi ki buda normaldir. Ama her şey ki gibi ne yazık ki buda abartılır.

Şimdi Gelelim İyi Şeylere: Bayramın iyi geçmesini istiyorsak, genelde bayramımızı kendi denklerimizle kutlamalıyız. Eğer zengin biriysem yoksul birini ziyaret etmemeliyiz. Çünkü yoksul birine yardım etsek bile adama göründüğümüz zaman adam yoksuluğunu hatırlayacaktır. Biz gittikten sonra adam bir boşluk hissedecektir. Aslında bizler bize merhamet eden insanları pek sevmeyiz. Çünkü bize merhamet eden insanları sevseydik, dilenciler dünyanın en sevgi dolu insanları olmalıydı. Bir insana yapacağımız en büyük hakeretlerden biri ona durup dururken yardım etmektir. Çünkü bir insana durup duruken yardım etmek demek aslında ona sen zayıfsın demektir. Bu yüzden dilenciler normal insanları sevmezler, aslında bize dua etseler bile içleri nefret doludur. Çünkü onlara vereceğimiz paralarla aslında onlara şunu söyleriz. Bak benim halim vaktim yerinde ben para kazanıyorum ama senin hiç bir şeyin yok al sana bu parayı şimdi defol… dolayısı ile dilenciler bizi sevmezken haksız değildirler. Şu halde bayramın iyi geçmesi için bir benzerimizi ziyaret etmeliyiz. Eğer zenginsek zengini ziyaret etmeliyiz. Eğer yoksulsakta yoksulu ziyaret etmeliyiz. Herkes kendi dünyasında kalmalıdır. Kimse kimsenin dünyasına giremez. Dolayısı ile yıllarca yüzünü görmediğimiz zengin bir akrabanın şimdi sırf bayram diye gelip bizi ziyaret etmesi kötü bir şeydir . Bunun yerine gider her gün kahvede oyun oynadığım adamla bayramlaşmak onun çocuklarına bir şey almak daha iyidir. En azından oda benim gibi biri…

Not: Sizlere Bayram ile ilgili verdiğimiz bu bilgiler genel anlamda olmazsa bile çoğumuzun yaşadığı içinde tutuğu birikimlerdir. İyi Bayramlar geçirmenizi temenni ederim.

Bu yazı 5360 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. BERAY diyor ki:

  Sürekli vakum gibi dudakları ile sizi öpmeye çalışan akrabalar buna Katılıyorum gerçekten sevmediğim şeylerden birisi çok güzel anlatmışsınız emeginize saglık

 2. Nisa diyor ki:

  Gayet Başarılı bir makale olmuş.Yazanın Ellerine Sağlık. Ama Bence Zenginler Zenginlerle ,fakirler fakirlerle bayramlaşsın diye birşey olmamalıdır.Sonuçta Hepimiz İnsanız ve bu hayatta yarın ne olacağı belli olmaz. Bugün Zengin olan bir insan yarın yoksulluğa düşebilir ve ya yoksul insan bolluğa kavuşabilir. O yüzden herkes birbirini düşünmelidir. Bayramlar sevdiklerimizle beraber olmak içindir. Birlik ve Beraberlik önemlidir. Ve Bu Beraberlik Maddiyata Dayanmamalıdır.

 3. KareaS diyor ki:

  sayın admin yazınız gercekten güzel olmuş ama şuda bir gercek ki şimdiki zenginler bayram ziyaretlerini sevmemelerinden kaynaklı olsa gerek hemen bayram tatili başlangıcı tatile gidiyorlar buda ufakda olsak büykde olsak bayram harçlığı alma olasılığımızı ortadan kaldırıyor.eski bayramlar yok artık ne güzel söylemiş ibrahim tatlıses bayram gelmiş neyime :) tşkler yazınız için

 4. EsRa_NuR diyor ki:

  İlk önce Adminin Emeğine Sağlık güzel bir anlatım olmuş…Bayramları hiç sevmiorum özellikle katıldığım yer..Eğer içe kapanık biriyseniz genelde diğer odalara pek fazla uğramazsınız. Çünkü her gelenin bayramını kutlamak zorundasınız. Sürekli ayağa kalkma, şeker dağıtma zorundasınız bu yüzdendirki bayramları sevmiorrum büyüklerimizi birtek bayramda ziyaret etmekde günümüzde yaygınlaşmış yanlış buluorum bana uygun bi gün olmadığı içinde nefret ediorum yazıda birazda kendi anlatmak istediklerimi bulduğum için tekrar admine tşk edderim her günümüzü bayram sayıp büyüklerimizi ihmal etmiyelimm bir gün olmayabilirler…

 5. efeseherli diyor ki:

  evet güzel olmuş ama dediğiniz gibi genel anlamda bu niteliği taşımamaktadır.

Bir yorum bırak

*

HEMEN SOHBETE BAŞLA
REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün işlerinizi yapmak size zor gelmeyecek ve ağır işleri kolay yapacaksınız. Kendinizi daha rahat ve iyi hissedeceğiniz bir gün. İsteklerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret gösterebilirsiniz. Ayrıca bugün sevdiğiniz konular ile ilgilenecek ve dostlarınız ile haberleşeceksiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile çevrenizi etkileyebilir, sevdiğinize isteklerinizi anlatabilirsiniz. Ciddiye aldığınız konuları rahat bir şekilde ortaya koyabilir ve alışkanlıklarınızı değiştirmek için harekete geçebilirsiniz. Günün saatlerinde farklı bir heyecan hissedebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde duygularınızı denetlemeniz zor olabilir. Fakat öğlene doğru haliniz değişecek. Bu arada projeleriniz ile ilgili gelişmeler beklediğinizden daha farklı yönde gelişebilir. Veya bazı karışıklıklar çıkabilir ve çok fazla emek gerektiren konular ile ilgilenmeniz gerekebilir. Parasal ihtiyaçlarınızın arttığı bir dönem... Harcamalarınıza özen gösterin ve yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almayın. Ekip çalışmalarında ortaya çıkabilecek bazı anlaşmazlıkların üzerine gitmeseniz iyi olacak. Bugün eski arkadaşlarınız ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca eski konular gündeme gelebilir. Karar vermek için acele etmeyin.
İKİZLER BURCU YORUMU
Arkadaşlarınız ile haberleşecek ve keyifli programlar yapacaksınız. Ayrıca projelerinizi arkadaşlarınıza anlatabilir ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Kararlı ve kendinden emin tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de yakınlarınızı etkileyeceksiniz. Uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler oluşmaya başlıyor. Ancak istediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Fakat siz sakin ve kararlı tavrınızı sürdüreceksiniz. Güçlü dostlarınızın desteğini alabilirsiniz ve siz de olaylar karşısında enerjik ve güçlü bir tavır sergileyeceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Kuşkucu bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün karmaşık duygulardan uzaklaşacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Olumlu ve yapıcı bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Böylece sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. Uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşebilir ve onların ziyaretine gitmeyi düşünebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde duygularınız derinleşecek ve eski isteklerinizi hatırlayacaksınız. Bu arada hayal gücünüz uyanabilir. Sabırlı olmanız gereken bir dönem. Bu arada dostlarınıza ve sevdiğinize karşı kırıcı davranmayın.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
İlişkileriniz yeni boyutlar kazanıyor. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Bugün kendinizi güçlü ve başarılı hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik büyük istekleriniz olabilir. Ayrıca ciddiye aldığınız konular ile ilgili sabırlı ve kararlı davranacaksınız. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine gidebilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca önemsediğiniz kişiler ile görüşebilir ve yapmak istediğiniz konular hakkında onların görüş ve yardımını isteyebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Beklentilerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik yeni atılımlarda bulunmanız mümkün. Daha önce girişimde bulunduğunuz konular ile ilgili yeni gelişmeler olduğunu öğrenebilirsiniz. İstekleriniz giderek artıyor ve geleceğe yönelik büyük beklentiler içine giriyorsunuz. Seyahat projeleri yapabilir, planlarınızı uygulamak için harekete geçebilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olacaksınız ve arkadaşlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapacaksınız. Sevdiğinize karşı daha anlayışlı davranmanız gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve atılımda bulunmak için çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Özellikle geçmişte yaşadığınız keyifli zamanları hatırlayabilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz bir dönemdesiniz ve güçlü olduğunu bildiğiniz yakınlarınızın desteğini isteyebilirsiniz. Bugün kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve kendinizi başarılı hissedeceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız kişiler ve olaylar sizi heyecanlandıracak. Kuşkucu bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Karşılaştığınız olaylar karşısında duygusal tepkiler göstermeyin. Yanlış anlamalar olabilir. Beklediğiniz gelişmeler istediğiniz kadar hızlı olmadığı için sabırsızlık hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artıyor ve beklentileriniz de giderek yükseliyor. Biraz makul olun ve aceleci davranmayın. Bugün duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sevdiğiniz konular ile ilgilenin. Sportif faaliyetler, yürüyüş yapmak ve hareket halinde olmak keyfinizi yerine getirecek. Günün ilerleyen saatlerinde eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Duygu ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir ve olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Gelişmeler yavaş olabilir ve bu arada çözüm bekleyen konular kafanızı karıştırabilir. Ancak sabırlı ve sakin bir biçimde olayların gelişmesini bekleyebilirsiniz. Sevdiğinizin ve dostlarınızın ilgisi moralinizi yükseltecek. Orta çıkmış olan bazı karışıklıkları çözümlemek için sevdiğinizin desteğini alabilirsiniz. Aslında şanslı olduğunuzu hissedeceksiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakmayı başaracaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız olaylar duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişeli bir tavır içine girmekten kaçının ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin.
Facebookta bizi bulun