Dünyadaki Müzik Kültürü

Dünyadaki Müzik Kültürü
Paylaş
 

Müzik Psikolojisi

Her ulusun kendine özgü karakteristik bir müzik ve eğlence anlayışı vardır. Örneğin akdeniz bölgeleri veya afikalılar daha çok bol çalıgılı müziği severken, Genelde batı toplumları fransa ve ispanya ve aynı zamanda italyan dışında tüm avrupa ülkeleri daha dingil bir eğlence anlayışına sahiptir. Söz gelimi almanlar soğuk insanlardır. İlişkilerinde bile beli bir disiplimi korurlar. Dolayısı ile müzik anlayışları da çok sıcak değil huzurludur. Ama bir senegali yada Güney afrikalı daha çok davul ve zurna ile eğlenir. Davul ve zurna gürültülü ses çıkaran çalgılardır. Genelde müzik aletlerine yakın olurlar, AMa bir almanın yada fransızın fülüt kulandığını keman koncertosu dinlediğini görebiliriz. Kişinin yapısı nasılsa müzik anlayışıda odur. Dinamik insanlar, harekete önem veren insanlar sesiz şeyleri çok fazla sevmezler ama sesiz bir insanda gürültülü müziği dinlemez. Bir insan gün içinde bile aynı şeyi kendinde bile gözleyebilir. Kimi zaman sakinlik isteriz. Sakinlik istediğimiz zamanlar genelde sürekli mizah yapan gırgır şamata isteyen arkadaşların yanında olmak istemeyiz. Daha çok başımızı annemizin dizine dayayıp bir nini dinlemek isteriz. Ama eğer çoşkulu ise eğer iyi bir haber almişsak hemen kutlamak isteriz. GÜRÜLTÜ Yapariz. Söz gelimi kahvede oturmuş karısını doğumunu bekleyen bir baba bizim kültürümüzde çocuğunun erkek olduğunu ögrenince hemen elini masaya vurur. Elini masaya vurması aslında davula vurması ile eşdeğerdir. Çünkü gürültü ister ve bağırarak tüm çaylar benden der, Sonra söz gelimi harun abi ordan bir ibrahim tatlises koy der, Ama eğer annesini kaybetmiş olsaydı, Kahvede ibrahim tatlıses çalsaydı şöyle derdi Allah’ınız aşkına kapatın şu müziği derdi ve belkide sonra çay içmeden kahveden ayrılacak ve tek başına belkide bir sahilde yürücekti. İşte insanlarda uluslarda böyledirler. Bir alman davul zurna ile değil sesi dingil olan bir fülüt ile dinlenilir. Yine avrupalıların müziği klasik müziktir. Ve klasik müzik sakinleştiricidir. Yine arabesk müziğe http://www.sohbetnesesi.com/dunyadaki-muzik-kulturu/ baktığımızda ise daha çok düşmüşlerin toplum tarafından tekme yemişlerin, ve sevgilisini kaybetmişlerin sürekli platonik aşk çekenlerin müziğidir. Bu yüzden onlar klasik müzik dinlemeyi sevmezler. Acılarına ortak olacak yoksuluklarını unutacak bir ferdi tayfur yada müslüm baba müziğini ararlar.

Aslında ölen bir insan içinde müzik tutururuz. Söz gelimi ailemizden biri öldüğünde ellerimizi dizimize vurur. tempo tutarız, bu ölen biri içi yakılan bir ağitin çalgısıdır. Dizlerimizi davul niyetinde kulanırız, ve ağzimizdan haykırışlar eşliğinde ölüm müziği dökülür. Gerçekten de ailesin den birini kaybetmiş birinin evinin önünde geçtiğimizde orda çok durmak istemeyiz. Çünkü ölümü hatırlarız. Ama bir düğün evinin önünde geçtiğimizde ise orada kalmak ve o eğlenceyi izlemek isteriz. Düğünde müziği yapanlar sadece orkesta değildir. Ayaklarını yere vuran insanlarda aslında bir çalgı aleti yaratmaktadırlar.

Kısacası müzik hayatımızın her alanında ve her yerdedir. Benim klavyeye dokunan parmaklarım bile sizin çayı karıştırıken kaşığı bardağa vurmanız bile bir müziktir. Eğer sakinseniz çayı yavaş yavaş karıştırırsınız. Müzik dingildir. Ama eğer telaşlıysanız çayı hızlı hızlı kariştirirsiniz ve sizi kovaliyor gibi huzursuz bir ses çıkarırsınız.

Bu yazı 6299 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. semiha diyor ki:

  bu kadar güzel bir açıklama başka yerde olmaz sanırım süpersiniz ya

Bir yorum bırak

*

HEMEN SOHBETE BAŞLA
REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün işlerinizi yapmak size zor gelmeyecek ve ağır işleri kolay yapacaksınız. Kendinizi daha rahat ve iyi hissedeceğiniz bir gün. İsteklerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret gösterebilirsiniz. Ayrıca bugün sevdiğiniz konular ile ilgilenecek ve dostlarınız ile haberleşeceksiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile çevrenizi etkileyebilir, sevdiğinize isteklerinizi anlatabilirsiniz. Ciddiye aldığınız konuları rahat bir şekilde ortaya koyabilir ve alışkanlıklarınızı değiştirmek için harekete geçebilirsiniz. Günün saatlerinde farklı bir heyecan hissedebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde duygularınızı denetlemeniz zor olabilir. Fakat öğlene doğru haliniz değişecek. Bu arada projeleriniz ile ilgili gelişmeler beklediğinizden daha farklı yönde gelişebilir. Veya bazı karışıklıklar çıkabilir ve çok fazla emek gerektiren konular ile ilgilenmeniz gerekebilir. Parasal ihtiyaçlarınızın arttığı bir dönem... Harcamalarınıza özen gösterin ve yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almayın. Ekip çalışmalarında ortaya çıkabilecek bazı anlaşmazlıkların üzerine gitmeseniz iyi olacak. Bugün eski arkadaşlarınız ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca eski konular gündeme gelebilir. Karar vermek için acele etmeyin.
İKİZLER BURCU YORUMU
Arkadaşlarınız ile haberleşecek ve keyifli programlar yapacaksınız. Ayrıca projelerinizi arkadaşlarınıza anlatabilir ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Kararlı ve kendinden emin tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de yakınlarınızı etkileyeceksiniz. Uzun zamandır beklediğiniz gelişmeler oluşmaya başlıyor. Ancak istediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Fakat siz sakin ve kararlı tavrınızı sürdüreceksiniz. Güçlü dostlarınızın desteğini alabilirsiniz ve siz de olaylar karşısında enerjik ve güçlü bir tavır sergileyeceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Kuşkucu bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün karmaşık duygulardan uzaklaşacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Olumlu ve yapıcı bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Böylece sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. Uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşebilir ve onların ziyaretine gitmeyi düşünebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde duygularınız derinleşecek ve eski isteklerinizi hatırlayacaksınız. Bu arada hayal gücünüz uyanabilir. Sabırlı olmanız gereken bir dönem. Bu arada dostlarınıza ve sevdiğinize karşı kırıcı davranmayın.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
İlişkileriniz yeni boyutlar kazanıyor. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Bugün kendinizi güçlü ve başarılı hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik büyük istekleriniz olabilir. Ayrıca ciddiye aldığınız konular ile ilgili sabırlı ve kararlı davranacaksınız. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine gidebilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca önemsediğiniz kişiler ile görüşebilir ve yapmak istediğiniz konular hakkında onların görüş ve yardımını isteyebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Beklentilerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik yeni atılımlarda bulunmanız mümkün. Daha önce girişimde bulunduğunuz konular ile ilgili yeni gelişmeler olduğunu öğrenebilirsiniz. İstekleriniz giderek artıyor ve geleceğe yönelik büyük beklentiler içine giriyorsunuz. Seyahat projeleri yapabilir, planlarınızı uygulamak için harekete geçebilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olacaksınız ve arkadaşlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapacaksınız. Sevdiğinize karşı daha anlayışlı davranmanız gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve atılımda bulunmak için çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Özellikle geçmişte yaşadığınız keyifli zamanları hatırlayabilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Kendinizi güçlü hissettiğiniz bir dönemdesiniz ve güçlü olduğunu bildiğiniz yakınlarınızın desteğini isteyebilirsiniz. Bugün kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve kendinizi başarılı hissedeceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız kişiler ve olaylar sizi heyecanlandıracak. Kuşkucu bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Karşılaştığınız olaylar karşısında duygusal tepkiler göstermeyin. Yanlış anlamalar olabilir. Beklediğiniz gelişmeler istediğiniz kadar hızlı olmadığı için sabırsızlık hissedebilirsiniz. Özellikle parasal konulara yönelik ihtiyaçlarınız artıyor ve beklentileriniz de giderek yükseliyor. Biraz makul olun ve aceleci davranmayın. Bugün duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sevdiğiniz konular ile ilgilenin. Sportif faaliyetler, yürüyüş yapmak ve hareket halinde olmak keyfinizi yerine getirecek. Günün ilerleyen saatlerinde eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Duygu ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir ve olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Gelişmeler yavaş olabilir ve bu arada çözüm bekleyen konular kafanızı karıştırabilir. Ancak sabırlı ve sakin bir biçimde olayların gelişmesini bekleyebilirsiniz. Sevdiğinizin ve dostlarınızın ilgisi moralinizi yükseltecek. Orta çıkmış olan bazı karışıklıkları çözümlemek için sevdiğinizin desteğini alabilirsiniz. Aslında şanslı olduğunuzu hissedeceksiniz ve olaylara daha farklı açılardan bakmayı başaracaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız olaylar duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişeli bir tavır içine girmekten kaçının ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin.
Facebookta bizi bulun