Dünyadaki Müzik Kültürü

Dünyadaki Müzik Kültürü
Paylaş
 

Müzik Psikolojisi

Her ulusun kendine özgü karakteristik bir müzik ve eğlence anlayışı vardır. Örneğin akdeniz bölgeleri veya afikalılar daha çok bol çalıgılı müziği severken, Genelde batı toplumları fransa ve ispanya ve aynı zamanda italyan dışında tüm avrupa ülkeleri daha dingil bir eğlence anlayışına sahiptir. Söz gelimi almanlar soğuk insanlardır. İlişkilerinde bile beli bir disiplimi korurlar. Dolayısı ile müzik anlayışları da çok sıcak değil huzurludur. Ama bir senegali yada Güney afrikalı daha çok davul ve zurna ile eğlenir. Davul ve zurna gürültülü ses çıkaran çalgılardır. Genelde müzik aletlerine yakın olurlar, AMa bir almanın yada fransızın fülüt kulandığını keman koncertosu dinlediğini görebiliriz. Kişinin yapısı nasılsa müzik anlayışıda odur. Dinamik insanlar, harekete önem veren insanlar sesiz şeyleri çok fazla sevmezler ama sesiz bir insanda gürültülü müziği dinlemez. Bir insan gün içinde bile aynı şeyi kendinde bile gözleyebilir. Kimi zaman sakinlik isteriz. Sakinlik istediğimiz zamanlar genelde sürekli mizah yapan gırgır şamata isteyen arkadaşların yanında olmak istemeyiz. Daha çok başımızı annemizin dizine dayayıp bir nini dinlemek isteriz. Ama eğer çoşkulu ise eğer iyi bir haber almişsak hemen kutlamak isteriz. GÜRÜLTÜ Yapariz. Söz gelimi kahvede oturmuş karısını doğumunu bekleyen bir baba bizim kültürümüzde çocuğunun erkek olduğunu ögrenince hemen elini masaya vurur. Elini masaya vurması aslında davula vurması ile eşdeğerdir. Çünkü gürültü ister ve bağırarak tüm çaylar benden der, Sonra söz gelimi harun abi ordan bir ibrahim tatlises koy der, Ama eğer annesini kaybetmiş olsaydı, Kahvede ibrahim tatlıses çalsaydı şöyle derdi Allah’ınız aşkına kapatın şu müziği derdi ve belkide sonra çay içmeden kahveden ayrılacak ve tek başına belkide bir sahilde yürücekti. İşte insanlarda uluslarda böyledirler. Bir alman davul zurna ile değil sesi dingil olan bir fülüt ile dinlenilir. Yine avrupalıların müziği klasik müziktir. Ve klasik müzik sakinleştiricidir. Yine arabesk müziğe http://www.sohbetnesesi.com/dunyadaki-muzik-kulturu/ baktığımızda ise daha çok düşmüşlerin toplum tarafından tekme yemişlerin, ve sevgilisini kaybetmişlerin sürekli platonik aşk çekenlerin müziğidir. Bu yüzden onlar klasik müzik dinlemeyi sevmezler. Acılarına ortak olacak yoksuluklarını unutacak bir ferdi tayfur yada müslüm baba müziğini ararlar.

Aslında ölen bir insan içinde müzik tutururuz. Söz gelimi ailemizden biri öldüğünde ellerimizi dizimize vurur. tempo tutarız, bu ölen biri içi yakılan bir ağitin çalgısıdır. Dizlerimizi davul niyetinde kulanırız, ve ağzimizdan haykırışlar eşliğinde ölüm müziği dökülür. Gerçekten de ailesin den birini kaybetmiş birinin evinin önünde geçtiğimizde orda çok durmak istemeyiz. Çünkü ölümü hatırlarız. Ama bir düğün evinin önünde geçtiğimizde ise orada kalmak ve o eğlenceyi izlemek isteriz. Düğünde müziği yapanlar sadece orkesta değildir. Ayaklarını yere vuran insanlarda aslında bir çalgı aleti yaratmaktadırlar.

Kısacası müzik hayatımızın her alanında ve her yerdedir. Benim klavyeye dokunan parmaklarım bile sizin çayı karıştırıken kaşığı bardağa vurmanız bile bir müziktir. Eğer sakinseniz çayı yavaş yavaş karıştırırsınız. Müzik dingildir. Ama eğer telaşlıysanız çayı hızlı hızlı kariştirirsiniz ve sizi kovaliyor gibi huzursuz bir ses çıkarırsınız.

Bu yazı 4488 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. semiha diyor ki:

  bu kadar güzel bir açıklama başka yerde olmaz sanırım süpersiniz ya

Bir yorum bırak

*

HEMEN SOHBETE BAŞLA
REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar size geçmişte derin iz bırakmış olayları hatırlatabilir. İstekleriniz artıyor ve radikal değişiklikler yapmak için kuvvetli arzular duyuyorsunuz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve güçlü kişileri karşınıza almayın. Daha doğrusu güç mücadelesi yapmaktan kaçınmanız gereken bir dönemdesiniz. Arkadaşlarınız ve özellikle bilgisine güvendiğiniz kişiler ile ilgili düşüncelerinizin derinleştiği bir dönemdesiniz ve isteklerinizi arkadaşlarınızın aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce bildiğinizi düşündüğünüz konular ile ilgili noksan bilgiye sahip olduğunuzun farkına varacak ve ilginç araştırmalar yapacaksınız. Bugün kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah rüyası görebilir ve heyecan ile uyanabilirsiniz. Yüksek idealleriniz olabilir ve bu arada eskiden inandığınız veya önemsediğiniz şeylerin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız yükselecek. Bugün karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandırabilir. Sanatsal faaliyetlerde bulunmak ve sanatçılar ile tanışmak duygularınızı harekete geçirecek. Bugün geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz ancak hayallerinizi ve projelerinizi şimdilik anlatmasanız iyi olacak. Farklı ortamlar ve özellikle hayal gücünüzü harekete geçiren konular ve kişiler keyfinizi yerine getirecek ve karmaşık düşüncelerden uzaklaşacaksınız.
İKİZLER BURCU YORUMU
Güne endişeli başlayabilirsiniz ve ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu arada olumsuz sezgiler içinde olabilirsiniz. Ancak sezgiler yerine aklınız ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Yanılgılar ve yanıltıcı durumlar ile fazla ilgilenmeyin ve inancınızı sarsan kişiler ve konulardan uzaklaşın. Daha önce ihmal edilmiş konular gündeme gelebilir ve bu kez yarım kalmış işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Veya yarım kalmış işlerinizi bitirmek için harekete geçebilirsiniz. İş arkadaşlarınız ile iletişiminiz güçleniyor ve eski sorunlarınızı çözümlemek için arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabırsız ve tahammülsüz olabilirsiniz fakat bugün dikkatli davranacaksınız. Özellikle sabah rüyalarınız sizin için çok etkileyici olacak. Gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve duygularınızın yükseldiğini hissedebilirsiniz. Gizli idealleriniz olabilir ve bunları kendinize saklamayı başarabilirsiniz. Sezgilerinizin yükseldiği bir gün... İçinizden yükselen sesi önemseyin ve zaten dikkatinizi çekecek. Bugün sezgileri kuvvetli kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca hayal gücü gerektiren konular ile ilgili çalışma yapan kişiler ve sanatçılar ile karşılaşabilirsiniz ve siz de sanatsal faaliyetlere ilgi duyabilirsiniz. Hırslarınızı denetlemeyi başarabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgili duygularınız değişiyor ve artık daha farklı düşünüyorsunuz. Bu arada üzerinizde baskı duygusu uyandıran her ne var ise, tüm bunların sizi özgürleştirdiğinin farkına varacaksınız. Geleneklerin ve önemsediğiniz kişilerin davranışlarını eleştirebilirsiniz ve isyankar bir tavır içinde olabilirsiniz. Fakat isteklerinizi gerçekleştirmek için düşüncelerinizi ve davranışlarınızı değiştirmeyi başaracaksınız. Bugün yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Veya yaratıcı kişiler ile karşılaşabilir ve heyecan duyabilirsiniz. Tabii aynı zamanda huzursuzluk hissetmeniz de mümkün. Fakat hareket halinde olmak ve çalışmak sizi rahatlatacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Meydana gelen olayların inancınızı test ettiğini düşünebilirsiniz ve eski ideallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Sabah rüyalarınız çok etkileyici olabilir ve duygular sizi yönetebilir. Beslenme alışkanlığınızı ve sisteminizi değiştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bu arada gizli istekleriniz ve geleceğe yönelik farklı niyetlerinizi olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için acele etmeyeceksiniz ve şimdilik gelişmeleri izleyeceksiniz. Kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve başkalarına imkansız gibi görünen, size olabilirmiş gibi gelecek. Üstelik saygın çevreler sizi destekleyecek. Endişeleriniz olsa bile iyimser bir tavır içinde olacaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kendinizi özgür hissetmenin hafifliğini hissedebilirsiniz. Ancak yenilenmek ve değişim sizi zorluyor... Geçmişte yaşadığınız ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz. Ölüm ve ölüm ötesi ile ilgili konular dikkatinizi çekebilir. Aslında yaşantınızda değişiklik yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz ve yakınlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz. Böylece hayata ve olaylara bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Sert ve zor olaylar karşısında daha yapıcı bir tavır içinde bulunmak için gayret gösterin. İlginç kişilerden etkilenmiş olabilirsiniz ve hayata farklı bakabilirsiniz... Ancak aceleci davranmayın ve güç gösterilerinde bulunmaktan kaçının.
AKREP BURCU YORUMU
Sabah rüyaları görmüş olarak uyanabilirsiniz ve bir süre gördüklerinizin etkisi ile yatabilirsiniz. Rüyalarınızı önemseyin... Bugün ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız yükselecek. Bu arada geçmişte yaşadığınız olaylar, çocukluk günleriniz ve en derin duygularınız uyanabilir... Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Bugün sanatsal faaliyetler ve sanatçılar ile birlikte olmak sizi heyecanlandıracak. Günün ilerleyen saatlerinde kendinizi şanslı hissedeceğiniz olaylar ile karşılaşabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Karmaşık duygularınız ve değişik hayalleriniz olabilir. Ancak bütün bunlar dikkatinizi dağıtabilir. Endişelerden uzaklaşın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Özellikle hemen yapılması gereken işleriniz olabilir ve siz bunlardan kaçıyor olabilirsiniz. Ancak bugün ilginç çözümleriniz olabilir ve endişelerden uzaklaşıp ne yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. En azından ideallerinizin değiştiğini ve olaylara daha evrensel bir açıdan bakmaya başladığınızı anlayabilirsiniz. Bugün dağınık olabilirsiniz fakat günün ilerleyen saatlerinde duygularınız değişecek ve daha özgür ve çözümleyici bir tavır içine gireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sabah rüyalarının etkisi ile duygularınız yükselecek. Rüyalarınızı hatırlayabilirsiniz, dikkatli inceleyin. Hatırlamıyorsanız üstünde fazla durmayın ve yükselen duygularınız ile ideallerinizi gözden geçirin. Bugün inancınızın yükseldiğini hissedeceksiniz ve içinizden yükselen sesi önemseyeceksiniz. Daha doğrusu sezgilerinize güvenin ve bazı karışıklıklar olsa bile bunlarla başa çıkabileceğinize inanın. Bu arada güç mücadelesi yapmak yerine yapıcı ve olumlu duygularınızı yükseltmek için gayret gösterin. Bugün hayata ve olaylara bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Facebookta bizi bulun