Dünyadaki Müzik Kültürü

Dünyadaki Müzik Kültürü
Paylaş
 

Müzik Psikolojisi

Her ulusun kendine özgü karakteristik bir müzik ve eğlence anlayışı vardır. Örneğin akdeniz bölgeleri veya afikalılar daha çok bol çalıgılı müziği severken, Genelde batı toplumları fransa ve ispanya ve aynı zamanda italyan dışında tüm avrupa ülkeleri daha dingil bir eğlence anlayışına sahiptir. Söz gelimi almanlar soğuk insanlardır. İlişkilerinde bile beli bir disiplimi korurlar. Dolayısı ile müzik anlayışları da çok sıcak değil huzurludur. Ama bir senegali yada Güney afrikalı daha çok davul ve zurna ile eğlenir. Davul ve zurna gürültülü ses çıkaran çalgılardır. Genelde müzik aletlerine yakın olurlar, AMa bir almanın yada fransızın fülüt kulandığını keman koncertosu dinlediğini görebiliriz. Kişinin yapısı nasılsa müzik anlayışıda odur. Dinamik insanlar, harekete önem veren insanlar sesiz şeyleri çok fazla sevmezler ama sesiz bir insanda gürültülü müziği dinlemez. Bir insan gün içinde bile aynı şeyi kendinde bile gözleyebilir. Kimi zaman sakinlik isteriz. Sakinlik istediğimiz zamanlar genelde sürekli mizah yapan gırgır şamata isteyen arkadaşların yanında olmak istemeyiz. Daha çok başımızı annemizin dizine dayayıp bir nini dinlemek isteriz. Ama eğer çoşkulu ise eğer iyi bir haber almişsak hemen kutlamak isteriz. GÜRÜLTÜ Yapariz. Söz gelimi kahvede oturmuş karısını doğumunu bekleyen bir baba bizim kültürümüzde çocuğunun erkek olduğunu ögrenince hemen elini masaya vurur. Elini masaya vurması aslında davula vurması ile eşdeğerdir. Çünkü gürültü ister ve bağırarak tüm çaylar benden der, Sonra söz gelimi harun abi ordan bir ibrahim tatlises koy der, Ama eğer annesini kaybetmiş olsaydı, Kahvede ibrahim tatlıses çalsaydı şöyle derdi Allah’ınız aşkına kapatın şu müziği derdi ve belkide sonra çay içmeden kahveden ayrılacak ve tek başına belkide bir sahilde yürücekti. İşte insanlarda uluslarda böyledirler. Bir alman davul zurna ile değil sesi dingil olan bir fülüt ile dinlenilir. Yine avrupalıların müziği klasik müziktir. Ve klasik müzik sakinleştiricidir. Yine arabesk müziğe http://www.sohbetnesesi.com/dunyadaki-muzik-kulturu/ baktığımızda ise daha çok düşmüşlerin toplum tarafından tekme yemişlerin, ve sevgilisini kaybetmişlerin sürekli platonik aşk çekenlerin müziğidir. Bu yüzden onlar klasik müzik dinlemeyi sevmezler. Acılarına ortak olacak yoksuluklarını unutacak bir ferdi tayfur yada müslüm baba müziğini ararlar.

Aslında ölen bir insan içinde müzik tutururuz. Söz gelimi ailemizden biri öldüğünde ellerimizi dizimize vurur. tempo tutarız, bu ölen biri içi yakılan bir ağitin çalgısıdır. Dizlerimizi davul niyetinde kulanırız, ve ağzimizdan haykırışlar eşliğinde ölüm müziği dökülür. Gerçekten de ailesin den birini kaybetmiş birinin evinin önünde geçtiğimizde orda çok durmak istemeyiz. Çünkü ölümü hatırlarız. Ama bir düğün evinin önünde geçtiğimizde ise orada kalmak ve o eğlenceyi izlemek isteriz. Düğünde müziği yapanlar sadece orkesta değildir. Ayaklarını yere vuran insanlarda aslında bir çalgı aleti yaratmaktadırlar.

Kısacası müzik hayatımızın her alanında ve her yerdedir. Benim klavyeye dokunan parmaklarım bile sizin çayı karıştırıken kaşığı bardağa vurmanız bile bir müziktir. Eğer sakinseniz çayı yavaş yavaş karıştırırsınız. Müzik dingildir. Ama eğer telaşlıysanız çayı hızlı hızlı kariştirirsiniz ve sizi kovaliyor gibi huzursuz bir ses çıkarırsınız.

Bu yazı 4991 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. semiha diyor ki:

  bu kadar güzel bir açıklama başka yerde olmaz sanırım süpersiniz ya

Bir yorum bırak

*

HEMEN SOHBETE BAŞLA
REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün iletişim trafiğiniz hareketli olacak. Çeşitli seminerler, toplantılar ve iş görüşmeleri yapabilirsiniz. Henüz kararlarınızı uygulamaya başlamamış olsanız bile dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız ve kendinizi bugün daha iyi hissedeceksiniz. Eski dostlarınız ile ilgili alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak. Belki de fikirlerinizi tamamen değiştirebilirsiniz ve eski dostlukları canlandırabilirsiniz. Özgür olmak ve düşüncelerinizi gerçekleştirmek için dayanılmaz arzular duyabilirsiniz. Fakat şimdilik gelişmeleri akışına bırakacaksınız.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve onlara yardımcı olmak için bazı işlerinizi erteleyebilirsiniz. Fakat kendinizi iyi hissedeceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olmaktan keyif alacaksınız. Böylece ilişkileriniz daha sıcak olacak. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve karşılaştığınız bazı olaylar sizi heyecanlandıracak ve hayal gücünüz uyanacak. Sanatsal faaliyetlerde bulunabilirsiniz ve arkadaşlarınız ile birlikte çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için yoğun bir gün...
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
İş nedeniyle veya bir yakınınızın size ihtiyacı olduğu için seyahate gidebilirsiniz. Fakat yolculuğun amacı her ne olursa olsun hayal gücünüzü harekete geçirecek. Yolculuk sırasında karşılaştığınız kişilerden etkilenebilir ve kendi davranışlarınızın farkına varabilirsiniz. Güç, iktidar, zenginlik ve başarılı olmak istediğiniz bir dönem... Kariyeriniz ve sosyal statünüzü yükseltmek için kuvvetli arzular duyuyorsunuz. Ancak bunun için daha fazla çalışmanız gerekebilir. Aslında şansınız yükseliyor ancak bazı detayları gözünüzde büyütme ihtimaliniz var. Ayrıntılar ile çok fazla ilgilenmeyin ve isteğinize odaklanın.
ASLAN BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde duygularınız derinleşecek ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen farklı istekler ve özellikle geçmişte yaşadığınız olaylar yoğunlaşmanıza neden olacak. Anneniz ve çocukluk günlerinizi hatırlayabilirsiniz. Fakat gün içinde karşılaşacağınız kişiler ve olaylar sizi heyecanlandıracak ve sürprizler harekete geçmenize yardımcı olacak. Bu arada dikkatli, planlı ve çözümleyici tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Yeni projeler yapabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Bugün yapacağınız teklifler ve sunumlar sırasında heyecanınızı denetlemeniz zor olabilir. Fakat sizin heyecanınız ve canlılığınız çevrenizi de etkileyebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi sağlığınıza ve sağlık konularına odaklayacaksınız. Kaygılarınız yüzünden duygusal gerilim hissedebilirsiniz. Endişelerinizi çevrenize yansıtmayın ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen kaygı ile davranmayın. Özellikle sevdiklerinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Aslında meydana gelen olaylar hayal gücünüzü uyandırıyor ve idealleriniz değişiyor. Ancak bu değişimden sevdikleriniz pek memnun olmayabilir. Stratejinizi değiştirebilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Güne yoğun duygular ile başlayabilirsiniz. Gelişen olaylar karşısında isteklerinizin gerçekleştiği duygusu içine girecek ve çalışmalarınızı hızlandıracaksınız. Şimdiye kadar farkında olmadığınız önemli ayrıntıları görecek ve bu durumu fırsata dönüştüreceksiniz. İyi duygunuz sayesinde şansınız giderek yükseliyor. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Hayal gücünüzü uyandıran gelişmeler olacak ve geleceğe yönelik yepyeni idealler içine gireceksiniz. Sözü geçen saygın kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Onların desteğini alabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve düşüncelerinizi kararlı bir biçimde ortaya koyacaksınız. Bugün kendinizi güçlü ve heyecanlı hissedeceksiniz. Karşılaştığınız sürpriz gelişmeler ve ilginç kişiler duygularınızı harekete geçirecek. Bu arada şüpheci bir tavır içinde olabilirsiniz ancak kaygılarınızı sevdiklerinize yansıtmayın ve hayal gücünüzü olumlu yönde kullanın. İsteklerinizi gerçekleştirecek gücü içinizde hissedeceksiniz ve yapıcı tutumunuz ile çevrenizi etkileyeceksiniz. İlginç fikirleriniz olabilir ve farklı organizasyonlar ilginizi çekebilir. Atılım yapmak için kuvvetli arzularınız olabilir fakat şimdilik araştırmanız gerekebilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Çocuklar, kardeşler veya arkadaşlarınız davranışları ve söyledikleri sözler kafanızı karıştırabilir. Bu arada yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun ve akıl yürütmek yerine sezgilerinize güvenin. İçinizden yükselen sese kulak verirseniz, başarılı olacaksınız. Aklınızdan geçenleri hemen söylemeyin. Meydana gelen olaylar sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir. Aslında fikirlerinizi kendinize saklamayı başarabilirsiniz ve bugün dostlarınızın tavsiyesini dinleyebilirsiniz. İlginç kişiler dikkatinizi çekecek.
KOVA BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız. Sürprizler sizi canlandıracak... Bütün dikkatinizi yatırıma odaklayabilir, geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için çeşitli projeler yapabilirsiniz. Ev, araba almak veya iş kurmaya yönelik arzular duyabilirsiniz. Bu nedenle araştırmalar yapabilir, isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışabilirsiniz. Bu arada hırslı ve sabırsız bir tavır içinde bulunmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Hem arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız, hem de kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Ancak baskı hissettiğiniz konular ve bazı fikirlerinizi değiştirmeye zorlayan durumlar yüzünden sağlık sorunları çıkabilir. Fakat yaşam enerjiniz yüksek ve sorunları kolay atlatabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
Facebookta bizi bulun