Dünyadaki Müzik Kültürü

Dünyadaki Müzik Kültürü
Paylaş
 

Müzik Psikolojisi

Her ulusun kendine özgü karakteristik bir müzik ve eğlence anlayışı vardır. Örneğin akdeniz bölgeleri veya afikalılar daha çok bol çalıgılı müziği severken, Genelde batı toplumları fransa ve ispanya ve aynı zamanda italyan dışında tüm avrupa ülkeleri daha dingil bir eğlence anlayışına sahiptir. Söz gelimi almanlar soğuk insanlardır. İlişkilerinde bile beli bir disiplimi korurlar. Dolayısı ile müzik anlayışları da çok sıcak değil huzurludur. Ama bir senegali yada Güney afrikalı daha çok davul ve zurna ile eğlenir. Davul ve zurna gürültülü ses çıkaran çalgılardır. Genelde müzik aletlerine yakın olurlar, AMa bir almanın yada fransızın fülüt kulandığını keman koncertosu dinlediğini görebiliriz. Kişinin yapısı nasılsa müzik anlayışıda odur. Dinamik insanlar, harekete önem veren insanlar sesiz şeyleri çok fazla sevmezler ama sesiz bir insanda gürültülü müziği dinlemez. Bir insan gün içinde bile aynı şeyi kendinde bile gözleyebilir. Kimi zaman sakinlik isteriz. Sakinlik istediğimiz zamanlar genelde sürekli mizah yapan gırgır şamata isteyen arkadaşların yanında olmak istemeyiz. Daha çok başımızı annemizin dizine dayayıp bir nini dinlemek isteriz. Ama eğer çoşkulu ise eğer iyi bir haber almişsak hemen kutlamak isteriz. GÜRÜLTÜ Yapariz. Söz gelimi kahvede oturmuş karısını doğumunu bekleyen bir baba bizim kültürümüzde çocuğunun erkek olduğunu ögrenince hemen elini masaya vurur. Elini masaya vurması aslında davula vurması ile eşdeğerdir. Çünkü gürültü ister ve bağırarak tüm çaylar benden der, Sonra söz gelimi harun abi ordan bir ibrahim tatlises koy der, Ama eğer annesini kaybetmiş olsaydı, Kahvede ibrahim tatlıses çalsaydı şöyle derdi Allah’ınız aşkına kapatın şu müziği derdi ve belkide sonra çay içmeden kahveden ayrılacak ve tek başına belkide bir sahilde yürücekti. İşte insanlarda uluslarda böyledirler. Bir alman davul zurna ile değil sesi dingil olan bir fülüt ile dinlenilir. Yine avrupalıların müziği klasik müziktir. Ve klasik müzik sakinleştiricidir. Yine arabesk müziğe http://www.sohbetnesesi.com/dunyadaki-muzik-kulturu/ baktığımızda ise daha çok düşmüşlerin toplum tarafından tekme yemişlerin, ve sevgilisini kaybetmişlerin sürekli platonik aşk çekenlerin müziğidir. Bu yüzden onlar klasik müzik dinlemeyi sevmezler. Acılarına ortak olacak yoksuluklarını unutacak bir ferdi tayfur yada müslüm baba müziğini ararlar.

Aslında ölen bir insan içinde müzik tutururuz. Söz gelimi ailemizden biri öldüğünde ellerimizi dizimize vurur. tempo tutarız, bu ölen biri içi yakılan bir ağitin çalgısıdır. Dizlerimizi davul niyetinde kulanırız, ve ağzimizdan haykırışlar eşliğinde ölüm müziği dökülür. Gerçekten de ailesin den birini kaybetmiş birinin evinin önünde geçtiğimizde orda çok durmak istemeyiz. Çünkü ölümü hatırlarız. Ama bir düğün evinin önünde geçtiğimizde ise orada kalmak ve o eğlenceyi izlemek isteriz. Düğünde müziği yapanlar sadece orkesta değildir. Ayaklarını yere vuran insanlarda aslında bir çalgı aleti yaratmaktadırlar.

Kısacası müzik hayatımızın her alanında ve her yerdedir. Benim klavyeye dokunan parmaklarım bile sizin çayı karıştırıken kaşığı bardağa vurmanız bile bir müziktir. Eğer sakinseniz çayı yavaş yavaş karıştırırsınız. Müzik dingildir. Ama eğer telaşlıysanız çayı hızlı hızlı kariştirirsiniz ve sizi kovaliyor gibi huzursuz bir ses çıkarırsınız.

Bu yazı 5776 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. semiha diyor ki:

  bu kadar güzel bir açıklama başka yerde olmaz sanırım süpersiniz ya

Bir yorum bırak

*

HEMEN SOHBETE BAŞLA
REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Bir taraftan olayların sizi zorladığını düşünebilirsiniz ve yoğun duygular hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizin yaratacağı heyecana kendinizi bırakabilirsiniz. Sabırlı ve sakin davranmayı başaranlar için keyifli bir gün. Dikkatinizi kendinize odaklayabilir ve geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Çeşitli seyahatler yapabilir, kendinizi yenilemek için gayret gösterebilirsiniz. Hareket halinde olanlar arkadaş olabilecekleri zeki ve donanımlı kişiler ile karşılaşabilirler.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve duygusal olacağınız bir gün. Farklı kültür ve felsefeye sahip olan kişilerle birlikte olabilirsiniz. Olaylara ve insanlara bakış açınız değişiyor. Ancak detaylara fazla takılı kalmayın ve ayrıntıların dağıtıcı etkisinden uzaklaşıp dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Daha önce yapmış olduğunuz yatırımları gözden geçirecek ve dikkatinizi kendinizin dışında gelişen olaylara yönelteceksiniz. Seyahatler ve çevre gezileri keyfinizi yerine getirecek. Bazı olaylar karşısında alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Fakat kendinizi duygulara kaptırmayacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün önemsediğiniz kişiler ile görüşebilir ve ciddi konular ile ilgilenebilirsiniz. Üzerinizde hissettiğiniz halsizlik ve isteksizlik gün içinde dağılacak ve dikkatinizi önem verdiğiniz konulara odaklayacaksınız. Üstelik yaşlı kişiler, patron ve otoriteyi temsil eden kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız. Böylece sabırsızlığınız azalacak ve yakınlarınıza karşı anlayışlı davranacaksınız. Yapmanız gereken işler ve daha önce almış olduğunuz sorumluluklar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Fakat bugün sabırlı ve disiplinli davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kendi üzerinizde oluşturduğunuz disiplin çevrenizi etkileyecek. Özellikle büyükleriniz sizi takdir edecek. Bu arada kafanızın karışıklığı yüzünden sağlığınız kolay etkilenebilir. Fakat iyimser ve yapıcı bir tavır içinde olduğunuz için sağlık sorunları ile kolay başa çıkabilirsiniz. Sadece dikkatinizi odaklamanız biraz zor olabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren işleri sonraya erteleyin ve sevdiğiniz konular ile ilgilenin. Eğlenceli ortamlar ve açık havada dolaşmak keyfinizi yerine getirecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve keşif gezileri yapacaksınız. Özellikle yatırıma yönelik yaptığınız araştırmalar ve çalışmalarınızı bugün gözden geçirebilirsiniz. Yenilikler ve her türlü zenginlikler dikkatinizi çekecek. Özellikle burcun birinci ve ikinci on günlük devresinde doğmuş olanların bütün dikkati yatırıma yönelik olabilir. Aynı zamanda kendinizi yenilemek, evlenmek, çocuk sahibi olmak için güçlü arzular duyacaksınız. Fakat saygı duyduğunuz kişilere karşı daha dikkatli davranın. Detaylar dikkatinizi dağıtabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizle meşgul olacaksınız. İsteklerinizin arttığı bir dönem ve parasal sorunlarınız olabilir. Daha doğrusu parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Harcama yaparken bütçenizi fazla aşmamaya özen gösterin. Bu arada arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan borç alabilir veya yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmayın. Özellikle sevdiklerinize karşı biraz anlayışlı davranmanız gerekiyor. Arkadaşlarınız ile daha fazla vakit geçirdiğiniz için sevdiğiniz içerleyebilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak ve önem verdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Disiplinli ve ciddi tavırlarınız ile büyüklerinizi etkileyebilirsiniz. Özellikle burcun son on günlük devresinde doğmuş olanlar, hiçbir zaman olmadıkları kadar sabırlı ve dirayetli olacaklar. Uzun zamandır görmediğiniz büyükleriniz ile ilgilenebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Katılacağınız davetlerde önemsediğiniz dostlarınızla karşılaşabilir ve ilişkilerinizi pekiştirebilirsiniz. Bugün hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızın sizi zorladığını düşünebilir ve yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Veya bunlar hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Daha önce sizde korku uyandıran konular artık aynı etkiyi yaratmayacak ve önemini kaybedecek. Bunun yerine daha başka şeyler önem kazanıyor. Bu arada hanım arkadaş ve yakınlarınız ile aranızdaki ilişkileri zorlamasanız iyi olacak. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Aslında çözümleyici ve dikkatli bir tutum içinde bulunacaksınız ve arkadaşlarınız sizi destekleyecek.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Facebookta bizi bulun